Loading...

Dünya şokta! Tepki yağıyor

Genel 17 Mart 2019 09:04
Videoyu Aç Dünya şokta! Tepki yağıyor
A
a

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, ülkenin Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini bildirdi.

Bush, Christchurch kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 50'ye çıktığını, 2'sinin durumu kritik olmak üzere 36 kişinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.

Terör saldırısında hayatını kaybeden kurbanların listesinin aileleriyle paylaşıldığını kaydeden Bush, kimlik bilgilerinin henüz kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti.

Bush, Yeni Zelanda'daki camiler etrafında artırılan güvenlik önlemlerinin, yetkililer bir tehdit olmadığını belirleyene kadar devam edeceğini söyledi.

Yeni Zelanda polisi, Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının düzenlendiği iki camiye giden sokaklarda incelemelerini sürdürdü.

Yeni Zelandalılar, terör saldırısının gerçekleştirildiği Al Noor Camisi’ne çıkan Deans Ave sokağındaki anma noktasını ziyaret ederek çiçeklerle donattı.

Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırılarını protesto etmek için ABD'nin New York kentinde bir araya gelen yüzlerce kişi, İslamofobi, ırkçılık ve antisemitizme karşı yürüdü.

"Irkçılık ve Faşizme Karşı Birlik" adlı platformun çağrısıyla Foley Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, Yeni Zelanda'daki camilere terör saldırılarını protesto etti.

Gösteride yapılan konuşmalarda, dünyanın birçok yerinde beyaz ırkçılığın, İslamofobi'nin, antisemitizmin ve yabancı düşmanlığının yükselişte olduğu vurgulanarak, birlik ve dayanışma mesajları verildi.

Yeni Zelanda'daki terör saldırılarının da beyaz ırkçılığından etkilendiğini belirtilen konuşmalarda, bu saldırılara da tepki gösterildi.

Protesto göstericileri meydanda, "Büyük anne-babalarımız mülteciydi, anne-babalarımız göçmendi, şimdi biz ırkçı mı olacağız? Duvarları yıkın ve sınırları açın." yazılı pankart açıldı.

Ellerinde ırkçılık, İslamofobi ve antisemitizme tepki gösteren dövizler taşıyan göstericiler, ABD yönetiminin "göçmen karşıtı" politikalarını da eleştiren sloganlar attı ve pankartlar taşıdı.

Bir gösterici elinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın eliyle beyaz ırkçılığı sembolü yaptığı çiziminin altında "Burada faşistlere yer yok" yazılı bir pankart taşıdı.
 
Göstericiler, İslamofobi, antisemitizm, ırkçılık ve yabancı karşıtlığına tepki gösteren sloganlar atarak New York sokaklarında yürüdü.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat