Gönüllü Hareketi Derneği'nin yürüttüğü Gıda Bankacılığı Programı

Genel 7 Ağustos 2021 17:06
Videoyu Aç Gönüllü Hareketi Derneği'nin yürüttüğü Gıda Bankacılığı Programı
A
a

Gönüllü Hareketi Derneği'nin yürüttüğü Gıda Bankacılığı Programı’nda düzenli olarak desteklenen ihtiyaç sahibi aile sayısı 150'ye ulaştı.

 2009 yılında bireylerin potansiyelini, toplumsal sorunlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda gönüllü bir harekete dönüştürmek için yola çıkan Gönüllü Hareketi Derneği, yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyerek Gıda Bankacılığı Programını başlattı.
 
Gönüllü Hareketi Derneği tarafından başlatılan Gıda Bankacılığı Programı, ellerinde çeşitli nedenlerle piyasaya sürülemeyen veya pazarlanması verimli olmayan ihtiyaç fazlası gıda, temizlik ve giyim ürünlerini, ekonomik açıdan durumu iyi olmayan vatandaşlara ulaştırmayı amaçlıyor.
 
GIDA BANKACILIĞI PROGRAMI TAMAMEN YASAL İZİNLERLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
 
2004 yılında kâr amacı gütmeyen dernek veya vakıflar için yasal düzenlemelerin yapılarak Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından Türkiye’de gıda bankacılığı resmiyet kazandı. Gönüllü Hareketi Derneği’de yasal prosedürleri takip ederek ve tüzüğünü değiştirerek Gıda Bankacılığı Programı’nı Bursa’da başlattı.
 
Programı 2021 yılının Ramazan ayında hayata geçiren dernek, ürünleri kurumsal ve bireysel bağışlardan elde ediyor. Ayrıca Bursa Valiliği’nden alınan izinle toplanan yardımlarla toptan bir şekilde ürün tedarik ediliyor. Son tüketim tarihi yaklaştığı için piyasadan çekilen ürünler, perakende zincirleri ve üretici firmalar tarafından gıda bankasına bağışlanıyor. Şirketler yaptığı bağışlar doğrultusunda vergi avantajlarından da faydalanabiliyor.
 
Gönüllü Hareketi Derneği Başkanı Sertaç Şipka programın güncel durumunu,”Bir yıldan uzun süredir programı hayata geçirmek üzere çalışırken, ramazan ayında ilk desteklerimizi vermeye başladık. Bugüne kadar ekonomik zorluklar yaşayan 574 hanenin başvurusunu aldık. Sosyal destek ekibinin değerlendirmeleriyle 219 aileye ziyaret gerçekleştirdik. Tedarik ettiğimiz ürünler ve bağışlar sayesinde düzenli destek olduğumuz aile sayısı 150’ye ulaştı. Bu ailelere temel gıda, kahvaltılık, temizlik ve bebek paketi desteği sağlıyoruz“ sözleriyle açıkladı.
 
TÜRKİYE'DE GIDA BANKACILIĞINA DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR
 
Birleşmiş Milletler’in bu yıl yayımladığı Gıda İsrafı Raporuna göre Türkiye kişi başına düşen gıda israfında 94 kg ile dünya üçüncüsü olarak yer aldı. Küresel ölçekte günlük gıda üretiminin üçte biri her gün çöpe atılırken, temel gıdaya erişemeyen insan sayısı ise  dünyanın üçte biri olarak göze çarpıyor. Raporun istatistiklerine bakıldığında, her yedi kişiden biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
 
Araştırmalar ve raporlar doğrultusunda çalışmalarına yön veren dernek, hane halkının pandemi döneminde yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle temel gıda erişiminde zorlandığını tespit etti. Mevzuattaki teşvikler sayesinde gıda bankacılığında öncü çalışmalar yapan Gönüllü Hareketi Derneği, Bursa’da gıda bankacılığı programının paydaşı olan kurumların sayısını artırmayı hedefliyor.
 
Bursa’daki tek gıda bankacılığı programını yürüten sivil toplum kuruluşu olan Gönüllü Hareketi Derneği’nin Başkanı Şipka “Gıda bankacılığı, bir toplumdaki ya da ülkedeki yoksulluğun çözümü değil ancak çözümün önemli bir destekçisi olabilir. Gıda Bankası'nın sürdürülebilir bir model olması için paydaş iletişimi ve iş birliği çok önemli. Kamu - yerel yönetim ve sivil toplum işbirliği büyük önem taşıyor. Dünya genelinde başarılı olmuş Gıda Bankaları, kendi yerellerinde güçlü bir paydaş yapısına sahipler.  Bu sebeple biz gıda bankacılığı ile sosyal fayda yaratan tüm paydaşları iş birliğine ve Bursa Gıda Bankası’na destek olmaya davet ediyoruz”  dedi.
 
BAĞIŞÇI HAKLARI BEYANNAMESİNİ İMZALAYAN İLK STK
 
Gönüllü Hareketi Derneği, Gıda Bankacılığı Programını tamamen hesap verebilirlik ve şeffaflık üzerine kurarak yola çıktı. Açık Açık Platformu’nun Bursa’daki ilk üyesi olan Gönüllü Hareketi, Bağışçı Hakları Beyannamesi’ni imzalayan sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. Buna göre Bursa Gıda Bankası’na destek olmak isteyen bireysel ve kurumsal bağışçılar, bağışlarının ne amaçla kullanıldığını öğrenebiliyor.
 
Ayrıntılı bilgi için www.gonulluhareketi.org ve www.bursagidabankasi.org adresleri üzerinden iletişime geçebilir ve bağışlarınızla destek olabilirsiniz.
 
Gönüllü Hareketi Derneği
Kurumsal İletişim Birimi

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat