Kurumlara vergi muafiyeti!

Ekonomi 12 Ocak 2022 14:31
Videoyu Aç Kurumlara vergi muafiyeti!
A
a

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL'ye dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek

Türk Lirası'na dönüşümün desteklenmesi kapsamına yapılan düzenleme ile kurumlar ve şirketler de destek kapsamına alınmıştı. Konuya ilişkin yeni bir düzenleme daha yapıldı.

KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI GELİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası!nın (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk Lirası'na dönüştürmeleri halinde bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek. Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

Vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Türk Lirası'na dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

ALTINDAN DÖNÜŞÜM DE BU KAPSAMDA

Ayrıca kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk Lirası'na çevirebilecek.

Böylelikle elde edilen Türk Lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk Lirası'na çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları da kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat