Milyonlarca emekli bekliyor... İkramiyeler ne zaman ödenecek?

Ekonomi 26 Nisan 2019 10:39
Videoyu Aç Milyonlarca emekli bekliyor... İkramiyeler ne zaman ödenecek?
A
a

Milyonlarca emekli bekliyor. Bayram ikramiyeleri ne zaman hesaba yatacak? Kimler ikramiye alabiliyor. SGK emeklilerin bayram ikramiyeleri ile ilgili bilgileri internet sitesinde duyurdu.

Emeklilerin bayram ikramiyesi için geri sayım başladı. Önümüzdeki hafta ramazanbaşlıyor, 4 Haziran ise bayram. Emeklilere yılda iki kez verilen biner liralık ikramiyelerin ilki mayıs ayı sonunda hesapta olacak. İkincisi ise ağustos ayında hesaba yatacak. İkramiyeden yeni emekliler de yararlanacak. Peki kimler bu ikramiyeyi alabiliyor? SGK internet sitesinden bayram ikramiyelerine ilişkin bilgileri paylaştı.
 
BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENİR?
 
Emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullükaylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir. Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir.
 
BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI NE KADARDIR?
 
Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ödenecek bayram ikramiyesi tutarı 1.000'erTL'dir. Bayram ikramiyesibaşvuru şartı olmaksızın gelir aylık almakta olduğunuz banka hesabınıza yatırılmaktadır.
 
BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENİR?
 

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramlarından önce Kurumumuzca belirlenecek tarihlerde ödenir.
 
BİRDEN FAZLA DOSYADAN GELİR VEYA AYLIK ALANLARIN BAYRAM İKRAMİYESİ
 
ÖDEMESİNDE HANGİ DOSYA ESAS ALINIR?
 

Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılır.
 
Örnek 1; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.
 
Örnek 2; emekli aylığı ile birlikte yüzde 45 meslekte kazanma gücü kaybı oranı üzerinden sürekli iş göremezlik geliri alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren emekli aylığı dosyası üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Emekli veya hak sahibinin vefatı durumunda hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödenir.
 
DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?
 
Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesihak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.
 
SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALMAKTA OLANLARIN BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI NE
 
KADARDIR?

 
İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri al makta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenir.
 
Örneğin; meslekte kazanma gucu kayıp oranı yüzde 25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara,1.000 TL'nin yüzde 25'i oranında yani 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Bayram İkramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat