Loading...

Obezite Karşıtı Bakteri

Türkiye 6 Ağustos 2019 09:26
Videoyu Aç Obezite Karşıtı Bakteri
A
a

Belçika’da yapılan ve sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan bir araştırma, akkermansia muciniphila bakterisinin obezite hastalığının tedavisinde etkin rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, bağırsaktaki yararlı bakterilerini desteklemek için prebiyotik besinler arasında yer alan lifli gıdalar, sebze ve meyveler, kuru baklagiller, sarımsak, soğan, arpa, çavdar, kuşkonmaz, yulaf, pırasa ,muz tüketmelerini önerdiğini söyledi. İyi bakterilerden oluşan probiyotik içeren gıda takviyelerini alan obezite hastalarının insülin direncinin düştüğü görüldü. Araştırmada placebo grubuna oranla bakteri tüketen gruptakilerin bir miktar kilo verdiği ve kolestrol seviyelerinin düştüğü de belirlendi.

TÜM TEDAVİ SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, araştırma sonuçlarının umut verici olduğunu belirtti. Ergenç, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezite adeta bir salgın gibi her geçen gün artıyor. Ülkemizde 3 kişiden 1’i de obezite hastası. Bu anlamda, obezite hastalığının tedavisine yönelik yapılan tüm araştırmalar değerlidir. Akkermansia muciniphila bağırsakta yaşayan bir bakteridir. Obezite karşıtı bir bakteri olduğunu biliniyor. Ancak bu bakterinin dışarıdan alınmasını sağlayacak bir ürün yok. Yine de probiyotik alımı diyeti destekleyecek bir unsurdur. Obezite tedavisinde kişinin bu hastalığı yenmesi için ameliyat dâhil tüm tedavi seçenekleri mutlaka değerlendirilmelidir” diye konuştu. (BSHA)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat