SON DAKİKA
Hava Durumu

Kundaklanan cami için kenetlendiler

ABD'nin Connecticut eyaletinde bulunan Diyanet Camii'nin geçen pazar günü kundaklanmasının ardından, bölgedeki Müslüman ve gayrimüslim toplum camiye destek vermek için kenetlendi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2019 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2019 10:35
Kaynak: AA
Kundaklanan cami için kenetlendiler

Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kundaklanan New Haven  Diyanet Camii'nde yetkililerin çalışmaları devam ederken, camii cemaati ve yerel  halk bir dayanışma etkinliği düzenledi.

Camide düzenlenen etkinliğe, yerel gayrimüslim ve Müslüman halk, camii  cemaati ve cami yetkililerinin yanısıra, New York Din Hizmetleri Ataşesi Sinan  Dedeler, Amerika Diyanet Merkezi (DCA) Başkanı Dr. Fatih Kanca, New Haven  Belediye Başkanı Toni Harp, New Haven Polisi ve itfaiyesinden yetkililer katıldı. Edirne Selimiye Camii İmamı Süleyman Demiray'ın Kur'an-ı Kerim  tilavetiyle başlayan etkinlikte, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın New Haven  Camii'ne yapılan saldırı ile ilgili yaptığı açıklama okundu. New York Din Hizmetleri Ateşesi Dedeler, yaptığı konuşmada, etkinliğe  katılanlara camiye verdikleri destek için teşekkür etti. Sinan Dedeler, "Bizim  inancımıza göre tüm insanlık yüce yaratıcı olan Allah’ın kulları ve Hz. Adem ile  Havva’nın çocuklarıdır. Bu bakımdan bizler dinlerimiz, kültürlerimiz ve  dillerimiz farklı olsa da aynı ailenin fertleri olarak kardeşiz." dedi.


İslam’ın, Allah’ın sonsuz merhamet ve şefkatının yeryüzünde tecelli  ettiği huzur ve barış dolu bir hayatı insanlara sunmak için indirilmiş bir din  olduğunu vurgulayan Dedeler, şunları kaydetti: 

"Küresel şiddet ve terör maalesef bugün her kültürden ve dinden insana  acı çektirmekte ve dünyanın geleceğine dair umutlarımızı tüketmektedir. Karanlık  çağı başlatmak isteyen eller, geçtiğimiz süreçte dünyanın dört bir yanında  camiler ile pek çok kilise sinagog ve mabede farklı yer ve zamanlarda çeşitli  mekanlara da terör saldırıları düzenleyip, pek çok masum insanın kanını  dökmüşlerdir. Maalesef New Haven’daki camimizde böyle bir nefretin hedefi  olmuştur. Tesellimiz herhangi bir can kaybımızın olmamasıdır."

Camiye yönelik saldırının ardından ABD devletinin tüm birimlerinin  olaya hızlı bir şekilde müdahale ettiğini belirten Dedeler, kendilerine  verdikleri destekten dolayı Connecticut Valisine, FBI’a, Connecticut polisine ve  itfaiyesine teşekkür etti. New York Din Hizmetleri Ateşesi Dedeler, "Rahmet mevsimi olan Ramazan  ayı içerisinde gerçekleştirilen bu elim hadise karşısında yine Ramazanın  rahmetine sığınarak el birliğiyle yaralarımızı sararak camilerimizi eskisinden  çok daha iyi bir şekilde hızla inşallah hep beraber hizmete açacağız."  ifadelerini kullandı.

"Bizi bölmelerine izin vermeyiz"

DCA Başkanı Fatih Kanca da Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği gibi tüm  insanların dini, ırkı ya da kültürü fark etmeksizin insan olduğunu belirterek,  sadece New Haven’ın değil ABD’nin de önemli yapıları arasında yer alan caminin  kurulmasına destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Kanca, “Bugün hepimiz bu güzel mescide olanlardan dolayı çok  üzgünüz. Herhangi bir yaralanmanın olmaması tesellimizdir. Evet üzgünüz ama  kimseye bizi bölmelerine izin vermeyiz." diye konuştu.


Dünyada tüm insanlar için yer ve nimet olduğuna işaret eden Kanca,  “Yeni Zelanda, Sri Lanka ve California’dakiler gibi bu zalim hesap da terörün  rengi, ırkı, dini olmadığının bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı. Fatih Kanca, İslamofobi’nin gerçek olduğunu ve insanları hayatın her  alanında korkutmayı amaçladığını belirterek, "Bugün insanlık birlik ve  dayanışmaya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Bugün burada bizimle olan herkese  müteşekkiriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Müslümanların bulunduğu topluma değer kattığını vurgulayan Kanca, "Biz  hiçbir zaman aşırılığa kaçmadan, hiçbir zaman ellerine fırsat vermeden, dinimizin  en güzel bir şekilde temsilini yaparak insanlığın elimizden rahmete ve merhamete  ulaşması için gayret göstereceğiz." dedi. Etkinlikte Connecticut Başsavcısı adına konuşan Avukat Joshua Perry  ise camiye saldırıyı düzenleyenlerin bulunup gerekli cezaya çarptırılması için  ellerinden geleni yapma sözü verdi.

Bölgedeki Müslüman toplum liderlerinin yanısıra, Yahudi Din Adamı Herb  Brockman, mahalle halkından Bonita Brockman ve Hacıbey Çatalbaşoğlu da  yaşadıklarını anlatarak, camiye desteklerini belirttiler. Konuşmacılar, dünyanın birçok yerinde son günlerde ibadethanelere  yapılan saldırıların arttığına dikkati çekerek birlik çağrısı yaptı.

Etkinliğe katılanlar, "Birlik oluyoruz, biz biriz", "İslamofobi'ye  hayır" ve "Sevgi kazanacak, nefret kaybedecek" yazılı dövizler taşıdı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.