SON DAKİKA
Hava Durumu

Vatandaşı yanıltana ceza geliyor

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yetkili olmadığı halde kendini yetkili servis gibi tanıtanlara 341 bin 921 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2019 15:47
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2019 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Vatandaşı yanıltana ceza geliyor
Ticaret Bakanlığınca, yetkili servis olmadığı halde reklamlarında kendini yetkili servis gibi tanıttığı tespit edilen ya da haksız ticari uygulamada bulunan firmalar hakkında Reklam Kurulu tarafından kapsamlı inceleme yapıldığı ve yanıltıcı tanıtım yapanlar hakkında 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında idari para cezası uygulanabileceği bildirildi.
 
CİDDİ MAĞDURİYETLER YAŞANIYOR
 
Bakanlık, satış sonrası hizmetler hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, son zamanlarda Bakanlığa yapılan bazı başvurularda tüketicilerin, yetkili olmadığı halde telefonda kendini yetkili servis gibi tanıtan, internet sitelerinde, broşürlerde ya da diğer reklam platformlarında yetkili servis olduğu izlenimi uyandıran, servis hizmeti verdiği markaların amblemlerine, logolarına veya ticari unvanlarına yer veren bazı yetkisiz firmalardan hizmet aldığı ve bu nedenle ciddi mağduriyetler yaşadıkları belirtildi.
 
Söz konusu başvurular incelendiğinde, çoğunlukla hizmet alınan firmaların yetkili servis olmadığının görüldüğü ifade edilen açıklamada, servis hizmeti alınan bazı firmaların, ürünü sebepsiz yere alıkoyma, orijinal olmayan parça montajı, gerçekte olmayan bir arızayı gerekçe göstererek fahiş miktarda para talebinde bulunma gibi mağduriyetlere sebep oldukları bildirildi.
 
341 BİN 921 LİRAYA KADAR CEZA UYGULANACAK
 
Açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Yetkili servis olmadığı halde reklamlarında kendini yetkili servis gibi tanıttığı tespit edilen ya da haksız ticari uygulamada bulunan firmalar hakkında Reklam Kurulu tarafından kapsamlı inceleme yapılmaktadır. Bu çerçevede yanıltıcı tanıtım yapanlar hakkında 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında idari para cezası uygulanabilecektir. Tüketicilerin, ürünün kullanım, bakım ve onarımına ilişkin bilgiler ile yedek parça malzemelerini temin edebilecekleri yerlerin unvan, adres, telefon numarası ve benzeri diğer iletişim bilgileri için tanıtma ve kullanma kılavuzlarından faydalanmaları veya firmaların varsa kurumsal internet sitelerini ziyaret etmeleri önem arz etmektedir."
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.