SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüzbinlerce işverene müjde! Artık daha az ödeyeceksiniz...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "51 il ve 2 ilçede işverenimize sağladığımız ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indirimini 2019 yılında da devam ettiriyoruz. İşverenlerimiz asgari ücret üzerinden çalıştırdıkları bir sigortalı için 882 lira 6 kuruş yerine 601 lira 2 kuruş sosyal güvenlik primi ödeyecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2018 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2018 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Yüzbinlerce işverene müjde! Artık daha az ödeyeceksiniz...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede işverenlere sağlanan ilave 6  puanlık sosyal güvenlik prim indirimini 2019 yılında da devam ettireceklerini  bildirdi.
 
Selçuk yaptığı açıklamada, hükümet olarak, yatırım ve  istihdamı desteklemeye devam ettiklerini belirtti.
 
İşverenlerin üzerindeki maliyetleri düşürmek ve onların rekabet gücünü  artırmak amacıyla istihdam teşvikleri uyguladıklarını anımsatan Selçuk, şunları  kaydetti:

"Bu teşviklerden biri de 2013'ün ocak ayından itibaren sosyo-ekonomik  gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak belirlenmiş olan 51 ilimiz ile 2  ilçemizde (Gökçeada ve Bozcaada) 5 puanlık prim teşvikine ek olarak uygulanan  ilave 6 puanlık bölgesel istihdam prim teşvikidir. 2016'nın şubat ayından  itibaren teşvikten faydalanabilmek için en az 10 sigortalı çalıştırma şartını  kaldırarak, 1 ila 9 sigortalı çalıştıran işverenlerimizi de teşvikin kapsamına  aldık. Böylece bu bölgelerdeki tüm işverenlerimizi 6 puanlık prim indiriminden  yararlanabilir hale getirdik."
 
6 MİLYAR LİRAYA YAKIN KATKI SAĞLANDI
 
Bakan Selçuk, 6 puanlık ilave prim teşvikinden aylık ortalama 246 bin  iş yeri ile 1,4 milyon sigortalının yararlandığını ve teşvikle işverenlere 6  milyar liraya yakın katkı sağladıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:
 
"Cumhurbaşkanımızın destek ve takdirleriyle 51 il ve 2 ilçede  işverenimize sağladığımız ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indirimini 2019  yılında da devam ettiriyoruz. İşverenlerimizi, 2019'da asgari ücretten istihdam  ettikleri bir sigortalı için 5 puanlık prim indiriminden 127 lira 9 kuruş, 6  puanlık prim indiriminden 153 lira 5 kuruş olmak üzere toplam 281 lira 4 kuruşluk  prim indiriminden faydalandırıyoruz. Böylece söz konusu işverenlerimiz, asgari  ücret üzerinden çalıştırdıkları bir sigortalı için 882 lira 6 kuruş yerine 601  lira 2 kuruş, sosyal güvenlik primi ödeyecek."
 
Söz konusu prim teşvikinin hayırlı olmasını dileyen Selçuk, işveren ve  işçilerle birlikte ülkenin ekonomisine, kalkınmasına ve büyümesine katkı vermeye  devam edeceklerini vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.