SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkan Adayı Fahrettin Bilgit “Sorunları Birlikte Aşacağız”

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkan Adayı ve Bursa Yenişehir Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Bilgit, BESOB’a bağlı olan odalara iftar verdi. Bilgit, sorunları birlikte aşacaklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 14:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkan Adayı Fahrettin Bilgit “Sorunları Birlikte Aşacağız”

BESOB Seçimlerine haftalar kala Fahrettin Bilgit çalışmalarını yoğunlaştırdı. İftar etkinliği Ramada Otel’de gerçekleşti. BESOB Başkan Adayı ve Bursa Yenişehir Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Bilgit, “Mübarek Ramazan ayında birlikteyiz. Hayat değişiyor, işlerimiz ve alışkanlıklarımız değişiyor. Bizim içinde bu değişim daha keskin olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkan Adayı ve Bursa Yenişehir Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Bilgit, teknolojinin geliştiğini ve herkesin istediklerini kolaylıkla ulaştığını belirtti. Bilgit, “Bizim Esnaf Odaları Birliği olarak öncelikle Ar-Ge oluşturacağız. Günün şartlarına göre paylaşım yapacağız. Sahada esnafla iç içe olarak yerinde dinleyeceğiz, sorunlara çözüm bulacağız. Yılmadan çalışacağız. Mübarek Ramazan ayı’nda birlikteyiz. Hayat değişiyor, işlerimiz alışkanlıklarımız değişiyor. Bizim içinde bu değişim daha keskin olacaktır. Rüzgârda yaprak gibi savrulacak mıyız? Yoksa kendimizi mi geliştireceğiz? Yılmadan gece gündüz çalışmayı tercih ediyorum. Bize yakışanı yapacağız. Esnaf emeğini yapsın istiyoruz. İşimizi ve kendimizi geliştirelim” dedi.

‘ÇATALTEPE HER ZAMAN GÜNDEMDE’

Bilgit; “Çataltepe her zaman gündemdedir. 2008 yılında başladı. 2022’deyiz ve hala sonuç alamadık. Yaklaşık 7 yıldır mahkemeyle zaman kaybetti. 125 dükkan 7 yıl boyunca zarara uğradı. Bursalılara dükkanların 70-80 bin TL gibi rakamla teslim edileceği söylendi. Ancak 240-260 bin TL fiyatlar verildi esnafa. Böyle olunca esnaf dükkanları alamadı.  Siyasileşme dönemine tamamen karşıyım. 9 yıldır siyaseti ağzıma almadım. Hiçbir siyasi partinin desteğini istemedim. Benim desteğim buradaki insanlardır” diye konuştu.

Bilgit; “Çataltepe her platformda önümüze gelmektedir. 2008’den beri sonuç alamadık. Bu proje 7 yıl mahkemelerle zaman kaybetti diyemem. Mahkeme mazeret değil. 125 dükkan kuraları çekildi ve 80 bin TL ile satışa sunulacak denildi. Fakat 250 bin TL fiyat çektiler. 2-3 bin dükkan yapacak olan TOKİ tereddüte düştü. ‘125 dükkanı satamıyorsak 3 bin dükkanı nasıl satacağız?’ diye düşündüler. Plansızlık ve liyakatsizlik sonucu bunlar yaşandı. Ne mühendis ne mimar var. Kooperatif ve hak sahibi 1500 kişiyi ortak edeceğiz. Esnafları yerlerinden çıkarmaya çalışıyorlar. Esnaf nereye gidecek? Çataltepe Bursa’ya kazandırılacaktır. Tavşanlı’da 7 yıl önce başlayan 1100 dükkan sahiplerine teslim edildi. Bursa’da yanlışlar, eksiklikler var. Emin olun biz, Çataltepe’yi Bursa’ya kazandıracağız.” dedi.

‘Seçimi siyasallaştırıyor’ iddialarına Bilgit, “Esnafın krediye müracaat edip alamaması söz konusu değildir. Pandemi yaralarını esnaf, kefalet kooperatifi kredileri ile aşmıştır. Bunu iddia eden arkadaşın yanında da Esnaf Kefalet Kredi Komisyon Yöneticileri var. Onlara niye bu iddiayı öne sürmemiş? Birlik başkanı ile metanetle uzun yıllar görev yaptık. Zaman içerisinde işlerin iyiye gitmediğini gördük. Bu yönetim anlayışı ile yönetilemeyeceği için aday oldum. Yenişehir’e yer tahsis ettik. Esnaf Odalar Birliği Hizmet Binası kazandırmak için çok uğraştım. Orhaneli ve Büyükorhan’dan yer aldık. Orhaneli’deki yeri tekrar satmak için girişimlerde bulundular ama satamadılar. Biz orayı satmayacağız. Orhaneli esnafının hizmetine sunacağız. Bursa’da esnafa elektrik satmaya çalıştılar. Bu Birlik elektrik satamaz. Karşı çıkmama rağmen elektrik verildi ve paraları toplayamadılar. Kavga etmeyiz, fikir belirtiriz. Önümüzdeki dönemde tüm sorunları aşacağız” diye cevap verdi.

Orhaneli Esnaf Sanatkarlar Oda Başkanı Mümtaz Aslan ise konuşmasında, “Başkan ilçemize ziyarete geldi. ”Size aldığımız arsayı Orhaneli Belediye Başkanına satmak istiyoruz onun için görüşmeye geldim” dedi. 4 ay sonra Belediye’ye çağrıldım. Belediye Başkanı, “Ben almak için teklif yapmadım, Birlik Başkanı satmak için bana teklifte bulundu” dedi. Bende Başkana, siz burayı alamazsınız, Birlik Başkanı’da burayı satamaz dedim. Çünkü ne benimle nede yönetimiyle herhangi bir fikir alışverişinde bulunmadı. Ben Orhaneli’de bunu yaşıyorsam Bursa’da neler yaşanıyor siz düşünün” ifadelerini kullandı. (Editör: Mehmet Ergül)

 

Haber Resim Galeri   Haber Resim Galeri   Haber Resim Galeri

Haber Resim Galeri

Haber Resim Galeri
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.