SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni açıklama

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu'nda devam eden bütçe görüşmelerinin soru cevap kısmında emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2018 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2018 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni açıklama
Çalışma Bakanlığı'nın bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Devam eden bütçe görüşmelerinde birçok milletvekili, EYT konusunu gündeme getirdi.
 
 İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk EYT hakkında Genel Kurul'da şu ifadeleri kullandı:
 
"Değerli milletvekilleri, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Sayın Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızdan bir söz duymadım, bir açıklama duymadım. Aslında, kamuoyuna en doğru bilgileri vermesi gereken bakanlık Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır ama bu konuda yeterli bilgilerle teçhiz edilmedik. Mesela, böyle bir kanun çıktığında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ilk etapta -bir yılda, iki yılda, üç yılda- kaç kişi bundan etkilenecek? Bunun kamu maliyesine yükü nedir? Bunları net olarak bilmemiz gerekir. Zannederim, bazı milletvekili arkadaşlarımız bu sayıları da sordu ama Çalışma Bakanlığından bugüne kadar emeklilikte yaşa takılanlar konusunda bilgilendirici, aydınlatıcı bir cevabı alamadık.
 
Tabii, bu emeklilikte yaşa takılanlardan daha ne kadar kaçabileceğinizi doğrusu merak ediyorum. AK PARTİ'nin de bu konuda ne yapacağını merak ediyorum. Yani geçen yıl Anayasa Mahkemesi bir karar vermiş, aslında, emeklilikte yaşa takılanların haklı olduğunu ifade ediyor bu karar ama diyor ki "Mecliste bir düzenleme yapılması gerekir." Haksız olsaydı efendim "Böyle bir hakkınız yoktur." diye karar verilirdi. Mecliste bir düzenleme yapılması gerektiğine Anayasa Mahkemesi karar vermiş ve binlerce insan bizden böyle bir kanun çıkarmamızı bekliyor ama sallıyorsunuz. Bu, gördüğüm kadarıyla emeklilikte yaşa takılanlar da 31 Mart seçimlerinde sizi sallayacak gibi görünüyor. Ne kadar sallar, hep beraber göreceğiz."
 
BAKAN SELÇUK'UN AÇIKLAMASI
 
Genel Kurulda soru cevap kısmına geçilince Çalışma Bakanı ısrarlı EYT sorularına cevap verdi.  "Emeklilikte yaşa takılanlarda  yanlış algılama var." diyen Bakan Selçuk, "EYT yanlış bir kavramdır, Emeklilikte yaş olmazsa olmaz bir kavramdır. Yaş şartı emeklilikte 1999 yılında geldi. Bunu da AK Parti getirmedi." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Selçuk, EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın gerekli açıklamayı yaptığını, erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını söyledi.
 
İşte Bakan Selçuk 'un tam açıklaması:
 
"Emeklilikte yaşa takılanlar... "Bu konuyu hiç konuşmuyor." deniyor, bu konuda zaten Cumhurbaşkanımız gündemimizde olmadığını belirtti ama öncelikle ben de konuşmuş olmak adına, sorunuzu cevaplamış olmak adına şunu söylemek isterim: Burada bir yanlış algılama var, emeklilikte yaşa takılma yanlış bir kavramsallaştırma çünkü emekliliğin temel şartlarından biri ve olmazsa olmazı belirli bir yaşı tamamlamak. Bütün dünyada emeklilik için de bir yaş sınırı mevcut.
 
İlk defa Türkiye'de 1992'de yaş şartı kaldırıldı ama sistem de çökme noktasına geldi ve 1999 yılında bu yaş şartı tekrar getirildi. "1999" diyorum yani bu yaş şartını getiren de AK PARTİ hükûmetleri değil."
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.