SON DAKİKA
Hava Durumu

Erenler Büyükesence Köyü Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Rekonstrüksiyonu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan Sakarya Erenler Büyükesence Köyü Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan’ın katılımlarıyla 01 Mayıs 2023 tarihinde yeniden ibadete açılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2023 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2023 10:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Erenler Büyükesence Köyü Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Osmanlı padişahlarından Sultan Orhangazi döneminde yapılan Erenler Büyükesence Köyü Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii, dikdörtgen plan şemasında inşa edilmiştir. Yapı büyük taş temellere oturtulmuş büyük kütüklerle çantı tekniğinde yapılmıştır. Daha sonraki dönemlerde ise cami bedeni içten ve dıştan bağdadi üstüne sıva ile kaplanmıştır. Yapının üzeri kiremit kaplı ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Caminin içerisinde doğuda altta iki dikdörtgen pencere, üstte iki mazgal pencere bulunmaktadır. Batı cephede ise altta bir üstte ise üç adet mazgal pencere, güney cephede ise üstte iki mazgal pencere ile içerisi aydınlatılmıştır. Harimin kuzey cephesi kadınlar mahfili olarak düzenlenmiş olup ahşap malzemeden yapılmıştır.
Rekonstrüksiyon Çalışması Kapsamında Yapılan İşler
Tarihi Köyü Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii’nin kiremitleri alaturka kiremitle değiştirilmiştir. Sac minare sökülerek yerine ahşap minare yapılmıştır. Kötü durumda olan çatı sökülerek yerine makaslı çatı yapılmıştır. Son cemaat kısmında sonradan yapılan eklentiler kaldırılarak bağdadi duvar yapılmış ve üzerine kıtıklı sıva ve boya işlemleri yapılmıştır. Harim ahşap duvar döşeme ve kirişleri sökülerek çürük olanlar aslına uygun olarak değiştirilmiştir.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.