SON DAKİKA
Hava Durumu

Paniğe yol açtı,uzmanlar uyardı

Rize'de, nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar listesinde, asgari risk kategorisinde yer alan zehirli baran engereği yılanı görüldü. Prof. Dr. Ufuk Bülbül, "Türün öldürülmemesi ve korunması yönünde uyarılar da bulunuyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2019 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2019 14:57
Kaynak: İHA
Paniğe yol açtı,uzmanlar uyardı

 Rize'nin Hemşin ilçesinde, Türkiye'de endemik olan ve nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar listesinde asgari risk kategorisinde yer alan zehirli "baran engereği" yılanı görüldü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Bülbül, "Türün öldürülmemesi ve korunması yönünde uyarılar da bulunuyoruz" dedi.
 
Hemşin ilçesinde vatandaşlar tarafından görülen bir yılan paniğe neden oldu. Vatandaşların ihbarıyla ilçeye gelerek, incelemelerde bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, yılanın Türkiye'de endemik olan ve nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar listesinde asgari risk kategorisinde yer alan zehirli 'baran engereği' türü olduğunu belirledi.
 
ÇOK UYSAL BİR YILAN TÜRÜ
 

Karadeniz'de tarım arazilerinde görülen ve zehirli olmasına rağmen çok uysal bir yılan türü olarak bilinen baran engereği, üstüne basılmadığı ve ya çok sıkıştırılmadığı sürece insanlara zarar vermiyor. 60 santimetreye kadar boya sahip, ince boyunlu bir engerek türü olan yılanın başının üst önü ve ortası küçük karinasız pullar, diğer kısımlarında ise iri plakalar yer alıyor.
 
"ÖLDÜRMEYİN" UYARISI
 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Bülbül, yılan türünün endemik olduğunu belirterek, "Nesli tehlike altındaki kategoride değil. Asgari risk dediğimiz kategoride yer alıyor. Türün öldürülmemesi ve korunması yönünde uyarılar da bulunuyoruz" dedi.
 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.