SON DAKİKA
Hava Durumu

Lise sınavında skandalı soru! Veliler ayağa kalktı

Liseler arasında yapılan bir sınavda sorulan soruda, Şişli, Moda, Kadıköy gibi semtlerde oturan çocukların ezanı duymadığına ve Ramazan'ı bilmediğine dair ifadelere yer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2019 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2019 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Lise sınavında skandalı soru! Veliler ayağa kalktı
Beşiktaş'ta bulunan Anadolu liseleri arasında arasında "Beşiktaş Yarışıyor" adıyla deneme sınavı düzenlendi. Geçen hafta düzenlenen sınavda, tartışmalı bir soruya yer verildi. Sınavda lise öğrencilerine sorulan soruda, Şişli, Moda, Kadıköy gibi semtlerde oturan çocukların 'ezanı duymadığına' ve 'Ramazan'ı ve kandili bilmediğine dair ifadelere yer verildi.
 
'YAHYA KEMAL'IN ESERİNDEN ALINTI'
 
Beşiktaş Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Bingül Erdem Anadolu Lisesi, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi arasında yapıldı. Skandal soruya tepki gösteren velilere okul yöneticilerinin, " Yahya Kemal Beyatlı'nın eserinden alıntılandı" savunmasında bulundukları bildirildi.
 
İŞTE TEPKİ ÇEKEN O SORU
 
Veli ve öğrenciler arasında büyük tepki çeken sınavın edebiyat bölümünün 25'inci sırasında yer alan ifadeler ve yöneltilen soru şöyle:
 
"Kendi kendime diyorum ki: Şişli, Kadıköy, Moda gibi semtlerde doğan, büyüyen, oynayan Türk çocukları milliyetlerinden tam bir derecede nasip alabiliyorlar mı? O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, Ramazan ve kandil günleri hissedilmez. Çocuklar, Müslümanlığın çocukluk rüyasını nasıl görürler? İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor. Fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişen (…) ve Türklükleri'ni hissedemiyorlar."
 
Soru: Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
 
a- Doğarken kulaklarına ezan okunmuyor.
 
b- Çocukların sütü çok temiz, karakterleri kuvvetli oluyor
 
c- Türk çocukluğunun en güzel rüyasını göremiyorlar
 
d- Sadece rüyalarında inançlarını yaşıyorlar.
 
e- Başka semtlerdeki akranlarını küçümsüyorlar
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.