SON DAKİKA
Hava Durumu

Meteoroloji renk kodlu ilk uyarısını yaptı!

Meteoroloji tarafından kuvvetli meteorolojik hadiselerde vatandaşları uyarmak amacıyla başlatılan renk kodu sisteminde ilk uyarı Marmara ve Kuzey Ege için yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2019 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2019 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://onmedya.com.tr/
Meteoroloji renk kodlu ilk uyarısını yaptı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, kuvvetli meteorolojik gelişmelerde renk kodlarıyla uyarı sistemi hayata geçirilirken, MeteoUyarı uygulamasıyla ilk uyarı Marmara ve Kuzey Ege için sarı ve turuncuyla yapıldı.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kuvvetli meteorolojik hadiseler öncesi hazırlanan ve yayımlanan uyarıların renk kodları sistemiyle duyurulması için "MeteoUyarı" uygulaması hafta sonunda devreye alındı.
 
Avrupa Birliği ülkelerinde de bulunan yeni sistem, "Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın" sloganıyla kullanıma sunuldu.
 
Kurumun www.mgm.gov.tr internet sitesinde başlayan uygulamayla hava durumu artık renkli uyarı sistemiyle veriliyor. Hazırlanan Türkiye için uyarı durumu haritasında her il ve ilçe, şiddetli meteorolojik hadise riskine göre, kırmızı, turuncu, sarı ya da yeşil renklerden biriyle gösteriliyor. Böylece, kullanıcıların karşısına renkli bir ülke haritası çıkıyor.
 
İLK RENKLİ UYARI EGE VE MARMARA İÇİN YAPILDI
 
MeteoUyarı sisteminde ilk renkli uyarı da Marmara ve Kuzey Ege için yapıldı. Bu iki bölgede İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Bursa ve Manisa için hava durumunda potansiyel tehlike olduğunu gösteren sarı ile uyarıda bulunulurken, söz konusu illerde fırtına riskinin bulunduğu belirtildi.


 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Renk Kodlu İlk Uyarısını Yaptı
Çanakkale, Balıkesir ve İzmir için de hava durumunun tehlikeli olduğunu gösteren turuncu ile uyarı yapıldı. Bu illerde de fırtına ve gök gürültülü şiddetli yağış bekleniyor.
 
MeteoUyarı haritasında, Türkiye'nin geri kalanı için bir meteorolojik uyarı olmadığından yeşil renk kullanıldı.
 
Marmara ve Kuzey Ege için yapılan uyarı yarın için de devam ediyor.
 
RENKLİ UYARILARIN ANLAMI

 
MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:
 
Kırmızı, havayla ilgili çok tehlikeli durumun olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.
 
Turuncu, havayla ilgili tehlikeli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.
 
Sarı, havada potansiyel tehlike durumuna işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.
 
Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.