SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk kökenli parti liderine tehdit mektubu!

Almanya'da Türk kökenli parti liderine tehdit mektubu gönderildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2019 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2019 12:05
Kaynak: AA
Türk kökenli parti liderine tehdit mektubu!

Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı  Haluk Yıldız, kendisine posta yoluyla İslamofobik ve tehdit içerikli figürler ile  tehdit içerikli bir mektup gönderildiğini açıkladı. 

Almanya'nın Köln kentinde gazetecilere açıklamada bulunan Yıldız,  kendisine iki hafta önce İslamofobik ve tehdit içerikli mektup gönderildiğini   söyledi.

Yıldız, "Evime boş yazıcı kovanları geldi. Bir de zarf vardı ve bizim  partinin amblemi vardı. Bizim genel merkezden geldiğini düşünerek zarfı açtım,  içinde Kabe resmi ve af edersiniz üzerine bir pislik konulmuş. Birde mektup geldi  ve içeriğinde 'artık haddinizi aşıyorsunuz, bu ülkede Almanlar söz sahibidir ve  haddinizi bilmezseniz biz yapacağımızı biliriz' yazıyordu." dedi.


Seçim turunda olduğunu belirten Yıldız, pazartesi günü konuyu polise  intikal ettireceğini söyledi.

Yıldız, boş yazıcı kovanlarıyla "boş kurşun kovanı gibi" bir mesaj  verildiğini belirterek, "Bunu biz tehdit olarak görebiliriz ama bu bizi hiçbir  zaman davamızdan vazgeçirmeyecektir. Bu tür tehditleri ciddiye almamız lazım,  nitekim 8 vatandaşımız, Alman derin devletinin de yardımıyla 2000-2007 arası NSU  tarafından hunharca katledildi. biz Solingen'leri yaşadık, 5 Türk'ümüz orada  yakıldı. Biz Mölln'leri yaşadık, 3 Türk'ümüz orada yakıldı. Bunun haricinde  onlarca faili meçhul var. Dolayısıyla bu tür şeyleri ciddiye alırken, davamızdan  da yılmamamız gerekiyor. Biz burada mevcudiyetimizin mücadelesini veriyoruz."  diye konuştu.

AP seçimlerine katılın çağrısı

Irkçılığı bertaraf etmek ve kimliklerini korumak adına çok önemli bir  mücadele verdiklerinin altını çizen Yıldız, Avrupa ülkelerinde yaşayıp o  ülkelerin vatandaşlığını taşıyan Türk kökenlileri 26 Mayıs'ta 28 ülkede yapılacak  olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılmaya davet etti.

Bu seçimlerin Türkler açısından tarihi bir önemi olduğunu vurgulayan  Yıldız, "Bu seçimlerde ilk kez baraj sistemi uygulanmayacak. İlk seçimlere  katılmamıştık ancak bu seçimlere güçlü bir şekilde katılıyoruz. Almanya'nın bütün  seçim sandıklarından katılıyoruz. Baraj olmaması hasebiyle BİG Partisi olarak ilk  defa Avrupalı Türkleri AP'de temsil edebilecek bir sandalyemiz olacak."  ifadelerini kullandı.

Yıldız, "26 Mayıs'ta hava nasıl olursa olsun insanlarımızın seçim  sandığına gitmeli. Şu an bize hissettirilen ırkçı söylemlere, Avusturya'da  başlayan başörtüsü yasağıyla birlikte, Almanya'ya da sıçrayacak olan bu tür  yaptırımlara dur demek için güçlü bir sese ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

Almanya'da bir milyon 400 bin Türkiye kökenli Alman vatandaşı seçmen  olduğunu hatırlatan Yıldız, "Bizim alacağımız 150 bin oyla bir kişi, 350-400 bin  oyla ikinci kişiyi parlamentoya sokma ihtimalimiz var. İnsanlarımız,  vatandaşlarımız duyarlı davranırsa belki de 3 kişi sokabiliriz. Dolayısıyla  muhakkak seçim sandığına gitmemiz lazım." yorumunda bulundu.


Yıldız, Avusturya'da ilkokul öğrencilerine getirilen başörtüsü  yasağını hatırlatarak, ertesi gün Almanya'daki büyük partilerin de bu yasağın  burada uygulanması yönünde görüş açıkladıklarına işaret etti.

Oy kullanma hakkı olan herkesi mutlaka sandığa davet eden Yıldız,  "Eğer ırkçılığa, ayrımcılığa, İslam düşmanlığına 'dur' demek istiyorsak ve Avrupa  Parlamentosunda kimliğimizin, değerlerimizin temsil edilmesini, hakkımızın,  hukukumuzun savunulmasını istiyorsak mutlaka seçime gitmemiz lazım. Çocuklarımız  için, gelecek için ırkçılara çok önemli bir kırmızı kart gösterebilmek için, bu  tarihi fırsatı mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor." diye belirtti.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.